День архітектури України
1 липня щороку у відповідності до Указу Президента від 1995 р. відзначається День архітектури України. У Полтаві збереглось чимало архітектурних шедеврів минулих століть. Наразі вони теж з’являються зусиллями талановитих зодчих у сучасних архітектурних формах.
Сьогодні хочемо привернути вашу увагу до унікального житлового будинку в історичному середмісті Полтави. Це дворянський особняк поч. ХІХ ст. Розташований на колишній вулиці Великій Петровській, згодом перейменованій на Інститутську, від 1909 р. – Келінський проспект; теперішня назва – проспект Віталія Грицаєнка.
Споруджений у 1805 – 1810 роках. Архітектурні та декоративні форми споруди дозволяють відносити його до стилю класицизм. Будинок дерев’яний, глиномазаний, одноповерховий, прямокутний у плані. Фасад оздоблено чотириколонним портиком доричного ордера з балюстрадою обабіч сходів, що ведуть до парадного входу. Внутрішня анфілада парадних залів типова для дворянських будівель поч. ХІХ ст.
Будинок має 23 вікна, оздоблених, як і парадні двері, декоративними сандриками.
За переказами та легендами, на поч. ХІХ ст. дім належав відомому поету, перекладачеві, драматургу Василю Капністу. Звідси традиційна серед полтавців назва особняка – Дім Капніста.
У П-й пол. ХІХст. цей будинок був подарований містом генералу Ф. Ф. Радецькому, герою Балканських воєн.
За даними ”Пам’ятної книжки Полтавскої губернії на 1898 р.” цей дім позначено як домоволодіння вдови таємного радника В. Г. Зеленської.
Відомо, що на поч. ХХ ст. тут мешкали збіднілі дворяни Білевичі.
28 вересня 1952 р. тут був відкритий Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського, що досьогодні гостинно відчиняє свої двері шанувальникам українського слова.