Мурали Полтави
Серія публікацій до Дня міста, присвячених стінописам Полтави — яскравим мистецьким акцентам, що перетворюють наше місто на галерею просто неба. Кожен із них — не лише прикраса, а й історія, зафіксована на стіні: про людей, події, символи та дух Полтави. Запрошуємо разом відкрити їхнє значення, авторів і місця, які вони прикрашають.
Мурал на честь ДСНС на стіні Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій області по вул. Решетилівська, 26/1. Він присвячений працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій, зокрема тим, які протистоять вогняній стихії. Ініціаторка та авторка стінопису Світлана Рибалко - начальниця відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС у Полтавській області. За її словами: «Служба порятунку заслуговує на те, щоб існували такі мурали, щоб усі люди бачили й розуміли, наскільки ця служба важка, щоб на довгі роки збереглася пам’ять про тяжку роботу рятувальників, перші обстріли після початку повномасштабної російсько-української війни та як вогнеборці працювали на ліквідації пожеж, що виникали внаслідок цього. Пам’ять повинна жити. Багато хто, щоправда, говорив, що не треба нагадувати людям про ті жахіття, які вони пережили. Але особисто я вважаю, що це потрібно пам’ятати, адже це не просто жахіття, а боротьба з ним. Якщо ми не будемо пам’ятати, не будемо вчитися захищати свою батьківщину, любити її…».
Цей мурал – не тільки про службу, а взагалі про всю Україну. Картина вміщує в себе багато елементів, які передають різноманіття робіт, що виконують вогнеборці. Це ліквідація лісової пожежі, гасіння займань від ворожих обстрілів, ліквідація пожежі з драбини, використання спеціального літака тощо. Вписався в стінопис і барельєф, який символізує подвиг рятувальників при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, тим самим поєднавши минувшину й сучасність служби.
Мурал у перекладі з іспанської мови означає «muro», тобто «стіна», «настінний розпис». Мурали є видом монументального мистецтва. Попри критиків, які розцінюють вуличний живопис як ознаку занепаду мистецтва, творці муралів стверджують, що це - демократична форма мистецтва. Мурал-арт в Україні почав набувати популярності ще в 1990-х, але його почали визнавати тільки останні п’ятнадцять років. На фасадах будинків, парканах з’являються неймовірні картини. Стінопис змінює образ міста та завжди викликає безліч дискусій.