Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Як козаки: народження легенди


Цей мультсеріал має своїх прихильників не тільки в Україні, але й за кордоном, не тільки малеча не може відволіктись, коли йдуть козаки на телеекранах та просторах Інтернету, але й дорослі з радістю стежать за пригодами головних героїв.
Вигадував мультиплікаційних персонажів, їх пригоди та зрежисерував славнозвісних козаків Бурмила, Коротуна та Силача (а за сценарієм – Око, Грай і Тур), Володимир Дахно, а «оживив» художник Едуард Кирич. Він зробив персонажів ближчими до діснеївської моделі.
Про історію «життєвих» пригод славнозвісних народних мультиплікаційних героїв у публікації розкажуть працівники Центральної бібліотеки Полтавської МТГ.
Головні герої абсолютно різні як зовні, так і за темпераментом. Безжурний, сміхотливий і сміливий Око, розумний, хитруватий і швидкий Грай, великий, але сором'язливий Тур відвідують різні місця, де мають справу з різними людьми інших епох, країн і національностей, серед них є навіть інопланетяни та грецькі боги.
Першу серію майбутнього мультсеріалу глядачі побачили у 1967 році, це був мультфільм під назвою «Як козаки куліш варили». Для створення цього сюжету взяли за основу роман Олександра Дюма «Три мушкетери», намалювавши трьох козаків. Навіть назву мультфільму спочатку планували за аналогією – «Три запорожці», але вирішивши, що це банально, обрали для першої серії саме таку остаточну назву, яку ми всі добре знаємо.
Цікаво, що за нереалізованими сценаріями відомо про те, що Тур (Силач) родом із Херсонщини.
До циклу короткометражних мультфільмів про пригоди козаків увійшли дев’ять мультиплікаційних фільмів: «Як козаки у футбол грали», «Як козаки наречених визволяли», «Як козаки сіль купували..», «Як козаки олімпійцями стали», «Як козаки мушкетерам допомагали», «Як козаки на весіллі гуляли», «Як козаки інопланетян зустрічали», «Як козаки в хокей грали».
Цікаво, що серія «Як козаки куліш варили» спричинила обурення тогочасного посла Туреччини, бо за сюжетом серії, ворожа країна, куди прибувають козаки, дуже нагадує Туреччину. Посол Туреччини спершу сприйняв мультфільм за сплановану провокацію.
Серія «Як козаки наречених визволяли» сподобалася не лише національному глядачу, а й журі VI Міжнародного кінофестивалю в Швейцарії 1973 року. Вона отримала премію «Срібний сестерцій».
Сьома серія «Як козаки на весіллі гуляли» є своєрідною алюзією на містичні повість нашого земляка Миколи Гоголя та розповідає про одруження Тура.
За незалежної України Володимир Дахно видав книгу «Як козаки куліш варили» та планував другу — «Як козаки на весіллі гуляли».
Цікаво, що серія «Як козаки у футбол грали» стало цікавим віщуванням, адже буквально через декілька років київське «Динамо» і справді вибороло Кубок кубків.
Серія мультфільмів про пригоди запорожців посідає 84-85-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Навіть Google підтвердив популярність мультсеріалу і успіх його режисера-аніматора, ушанувавши Володимира Дахно, автора легендарних українських козаків, у своєму Doodle.
Цікаво, що після смерті Володимира Дахна в 2006 році права на власність образів козаків хотіла придбати студія «Квартал 95», але восени 2015 року відеосервіс «Megogo», студія анімації «Baraban», створена на базі «Укранімафільму», і медіагрупа «1+1 медіа» запустили у виробництво анімаційний телесеріал «Козаки. Футбол». Прем'єра серіалу відбулась 30 травня 2016 року на телеканалі «1+1». Так мультфільм про пригоди козаків отримав нове життя.
І жовтні 2018 вийшло продовження пригод трьох побратимів — «Козаки. Навколо світу». В нових серіях мультсеріалу, відомі козаки – Око, Грай і Тур, відправляться у велику захопливу мандрівку країнами, які беруть участь у Євро-2016. Кожна серія буде присвячена цікавим пригодам козаків у певній країні світу. Проєкт цього анімаційного серіалу став переможцем IV конкурсного відбору «Держкіно».
Головні герої цього патріотичного мульсеріалу неодноразово ставали героями реклами, прообразами ляльок, за мотивами мультфільмів розроблено багато комп'ютерних ігор.
«Як козаки Мону Лізу шукали» — відеогра в жанрі квесту за мотивами мультсеріалу, яку в 2005 році створила одеська компанія «Jam-Games».
«Як козаки куліш варили» — книга художника-мультиплікатора Івана Будза, з яким Дахно працював над серією «Як козаки інопланетян зустрічали».
У День українського козацтва в Ужгороді відкрили бронзову мініскульптуру «Наші козаки» — козакам Оку, Граю й Туру та розташована поблизу художнього музею. Цікаво, що козаки мають сучасні джавелін, каску та автомат, а на їхніх плечах є номери: 1,2,8. Це номер 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади, чиї підрозділи дислокуються на території Закарпатської області.
Тур, Грай та Око характеризувалися як триєдиний герой, який втілює народні патріотизм, товариськість і розум наших мужніх, хоробрих предків.
Серія короткометражних мультфільмів «Як козаки…», які зробили великий внесок у культурний розвиток кожного українця. Його справедливо можна вважати класикою і національною гордістю.
Завітайте в бібліотеку, тут ви зможете: дізнатися цікаві факти про створення мультфільмів; ознайомитися з творчістю режисера Володимира Дахна та художника Едуарда Кирича; переглянути фрагменти з улюблених серій; поринути в атмосферу справжнього козацького духу через книги, ілюстрації та мультимедіа.