Управління культури
виконавчого комітету Полтавської міської ради

Виставка декоративно-ужиткового мистецтва "Світле свято Великодня"

04.05.161149

28 квітня, напередодні свята Великодня, коли все живе пробуджується, а кожна християнська душа живе в очікуванні очищення і оновлення, у Полтавському літературно-меморіальному музеї І.Котляревського відкривається персональна виставка творчих робіт майстрів декоративно-вжиткового мистецтва Наталії Дешко, Ірини та Катерини Палій (писанка), Тетяни Панасенко та Тетяни Чех (кераміка), а також Людмили Гавриленко (травомотанка).

Виставкова експозиція представляє традиційну українську великодню атрибутику. Здавна у нас до світлого свята Воскресіння розписували писанки, прикрашали оселю рушниками, гілочками свяченої верби.

Писанка разом зі святочним хлібом — паскою — є символом Великодніх свят. Традиція розписування писанки походить ще з дохристиянських часів. Народна легенда говорить про те, що писанки створювала Матір Божа, щоб потішити маленького Ісуса.

Сьогодні писанка — це мистецький твір, що несе у собі глибокий сакральний зміст і опирається на давню українську духовно-культурну традицію. Найдавніші орнаментальні композиції зберігаються на писанках і дотепер у своєму первісному образі. Кожна крапочка і хвилька, трикутник, спіраль і коло — це священні знаки, що символізують єдність людей на землі та вищих небесних сил.

Багато народів використовують яйце як знаковий символ, та лише українська писанка викристалізувалась як високомистецький твір, що єднає нас з рідним краєм і навіть вшанована твором монументального мистецтва - пам’ятником у м. Вінніпег (Канада).

Неповторна краса писанки притягує погляд кожного і затримує надовго, бо перед очима розгортається щось магічне, на зразок рушникового узору, давньої легенди, що живе у кожному з нас і струменить як вічноживе джерело національної пам”яті.

Вишуканістю і теплотою вирізняється експонована на виставці кераміка: тут і писанки, і підсвічники, і дитячі іграшки, а також “Великоднє дерево життя”. Гончарні вироби ваблять досконалим розписом відповідно давніх народних традицій опішнянських майстрів.

Побачимо тут і травомотанку. Це різновид ляльки-мотанки, виготовлений із природного матеріалу. Приваблюють дитячі іграшки, ляльки, флористичні композиції із висушених лугових трав, що пахнуть сонцем, літом і луками. Лише одиниці народних майстрів беруться за відновлення подібних традиційних народних технологій.

Традиції писанкарства, гончарства, ляльки-мотанки збереглись донині у своїй первісній чистоті. Сучасні майстри впроваджують у творче русло нові орнаментальні та колористичні рішення, засвідчуючи безперервність творчого поступу, живу національну душу.

Кожного, хто завітає у святкові дні до музею І. Котляревського, захопить чарівність і багатство давньої української Великодньої традиції, духовне піднесення і гордість за причетність до глибокої культури нашого народу.

Виставка відкрита для відвідувачів протягом травня 2016 р. з 9.00 до 17.00 год. Ласкаво просимо!


Всі новини
План роботи
13.01.2020 – 19.01.2020
Афіша
Закони України
Сторінка кадровика
downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz
Полтавська міська рада
Міністерство культури України
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради