Романи Рафаеля Сабатіні залишаються на висоті читацького успіху
29 квітня виповнюється 150 років з дня народження всесвітньо відомого англомовного письменника італійського і англійського походження Рафаеля Сабатіні (1875 – 1950).
Блискуче знаючи п’ять європейських мов, 17-річний Сабатіні почав кар’єру комерсанта у великій торговельній компанії, де курирував іноземну переписку з партнерами. Йому не подобався нудний світ ділових листів і декларацій, бо його тягнуло до пригод і романтики, про які він писав ще у школі у своїх перших творах.
В 1899 році Сабатіні зумів зацікавити своїми оповіданнями провідні англійські журнали, а через 2 роки він зумів отримати контракт на роман, хоча на той час ще не написав жодного.
Перший історичний роман «Лицар таверни» про боротьбу за владу Олівера Кромвеля в Англії періоду XVII століття вийшов у світ, коли Сабатіні було 29 років. Він приносить автору перший успіх, а укладення договору з видавництвом, дає змогу Сабатіні залишити нецікаву роботу в торгівлі.
Щороку він пише нову повість або роман, не рахуючи оповідань. Ряд його творів присвячені біографії політичного діяча Пізнього Середньовіччя – Чезаре Борджіа. Цей історичний персонаж постає в романах «Суд герцога», «Життя Чезаре Борджіа» і «Прапор бика» (1912).
У роки Першої світової війни Сабатіні, відійшовши від теми палацових інтриг, знову занурюється в пригодницьку тематику. На цей раз герой його роману «Морський яструб» (1915) – корнуолльский джентльмен Олівер Трессіліан, який волею долі, переживши зраду близьких людей, стає благородним розбійником – грізним корсаром на прізвисько Сакре аль Бар (Морський яструб).
Під час роботи над архівними документами, досліджуючи події минулих років, літератор не раз натикався на білі плями, дивні і недоведені факти. Він вирішив зібрати воєдино найзагадковіші історії і злочини останніх століть з невеликою часткою авторської інтерпретації. В результаті вийшла 2-томна праця в жанрі історичної прози «Ночі історії» («Примхи Кліо»), опублікована в 1917 і 1919 роках.
У 1921 році до письменника, чиє ім’я було вже добре відомим британським книголюбам, прийшов успіх з виходом в Англії, а пізніше в США, відразу двох бестселерів – романів «Скарамуш» (1921) і «Одіссея капітана Блада» (1922).
Вважається, що одним із прототипів капітана Блада є легендарний англійський пірат XVII століття Генрі Морган. Однак очевидно, що автор узяв за основу тільки масштабну особистість цієї людини, його досконалість в мистецтві управління флотами, але ніяк не надмірну жорстокість і бездушність. Герой Сабатіні – людина честі, а ще в його серці живе справжня любов, яка в підсумку і призводить до мирного життя.
До середини 1920-х років Сабатіні став досить забезпеченим письменником: видавці взялися перевидавати його більш ранні книги, за його творами ставили п’єси.
Продовжуючи працювати, на хвилі успіху «піратської тематики» Сабатіні пише роман «Чорний лебідь» (1932), який присвячує вже безпосередньо Генрі Моргану і його пригодам. До кінця 30-х років літератор видає романи «Венеціанська маска» (1934) і «Меч ісламу» (1939).
Роман «Одіссея капітана Блада» продовжує залишатися на висоті читацького успіху. Видавці раз у раз просили укласти договір на перевидання. Твір стали переводити на інші мови. Такий приємний ажіотаж надихнув письменника на продовження. Так були написані ще 2 книги, що увійшли в трилогію: «Хроніка капітана Блада» (1931) і «Удача капітана Блада» (1936). Третя книга вийшла вже після екранізації роману в 1935 році видатним американським режисером Майклом Кертіцем.
До 1940-х років проблеми зі здоров’ям, загибель рідного і прийомного сина змусили Сабатіні уповільнити творчий процес. У 1941 році він пише роман «Колумб» про життя великого першовідкривача. Останній роман майстра, «Гравець», побачив світ в 1949 році.
13 лютого 1950 року прекрасного романіста, який написав близько п’ятдесяти книг і безліч оповідань, не стало. Похований Рафаель Сабатіні в Адельбодені, а його могилу прикрашає не фотопортрет, а прекрасний пам’ятник, виконаний рукою його другої дружини Христини. Сабатіні зображений як людина, що впала обличчям униз, рука його стискає ручку – вірний інструмент його творчості.
Вирушайте у подорож хвилями Карибського моря разом із благородним Пітером Бладом, відкрийте для себе світ відваги, честі та свободи. Завітайте до бібліотеки-філії №7 - нехай кожна сторінка стане початком великої пригоди! Чекаємо вас із гарним настроєм і бажанням читати!